У еколендівців є традиція подорожувати на канікулах до Європи. Про екскурсійну мандрівку найбагатшими країнами Європи ми розкажемо як про 8 прекрасних та насичених уроків, які закріпили почуте, розповіли невідоме, додали натхнення й позитиву.
Урок №1. “Поєднання історії та сучасності. Берлін”.
Перша зупинка в Берліні привабила всіх міксом минулого та майбутнього. Берлін зустрів нас сильним дощем, тому екскурсія була автобусною. Найвідомішим символом міста є Бранденбурзькі ворота, які стали свідком багатьох історичних подій. Неподалік ми побачили незвичайний пам’ятник — величезний лабіринт із понад 2000 бетонних плит. Пам’ятка вражає не лише неабияким дизайном, а й змістом — воно присвячене євреям, що загинули під час Голокосту. Загалом, у Берліні багато музеїв, галерей, театрів та музичних залів, де можна насолоджуватись мистецтвом усіх жанрів, а коли споглядаєш Рейхстаг та Берлінський собор, то особливо відчуваєш силу історії.
Урок № 2. “Про чарівність казки. Бремен”.
Для багатьох Бремен відомий завдяки улюбленим персонажам казки «Бременські музиканти». У творі місто представляється як райський куточок, де півень, кіт, пес і осел планували здобути щастя. Народна творчість зобразила Бремен так не дарма, адже він вважався економічним центром країни, тому там завжди були великі шанси жити ситно та весело. Насамперед це пов’язано з вдалим розташуванням на річці Везер, що з’єднує місто з Північним морем. В комплексі то сприяло розвитку торгівлі й промисловості. У Бремені еколендівці побачили одну з найкрасивіших будівель міської адміністрації усієї Німеччини. Ратушу внесено до списку об’єктів всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Поруч із нею постає скульптура Роланда, головного персонажа героїчного епосу, який є важливим символом міста. Пам’ятник збудований перед ратушею у 1404 році, ставши втіленням свобод та прав. Місце настільки значуще для городян, що під час війни його намагалися зберегти будь-якими методами. Вважається, що доки Роланд стоїть на центральній площі, Бремен буде вільним містом.
Урок № 3. “Про культурне розмаїття. Амстердам”.
Привіт, місто креативу! Здається, що там кожен куточок унікальний і шепоче свою історію. Амстердам ще називають “Північною Венецією”, адже канали пронизують все місто. Побудували їх в 17 столітті, щоб контролювати розливи річки Амстел. Ми здійснили круїз вздовж величних маєтків класичної архітектури. З-поміж милування архітектурою й природою, наші туристи занурились до дивовижного музею людського тіла на виставку “BODY WORLDS: The Happiness project”. Основними експонатами там є фігури людей, що зайняті своїми звичними справами. Це викликає суперечливі почуття: захоплює й водночас лякає. “BODY WORLDS” – це єдина експозиція у світі, де як анатомічні експонати використовуються справжні тіла.
Урок № 4. “Вивчаємо голландські традиції. “Тиха Голландія” та інші прекрасні місцини”.
Найкраще про звичаї й побут кожного народу розповідають експозиції просто неба. Заансе-Сханс — приголомшливе атмосферне місце на лоні мальовничої природи, де зібрано близько 30 традиційних голландських будинків з усієї країни, а також музеї, ферми й десяток діючих млинів. Потрапивши туди ми перенеслись на кілька століть назад і занурилися в життя старої Голландії: дізнались, як перемелюється зерно, випікається смачний хліб, виготовляється справжній голландський сир, шиються кломпи (традиційне взуття голландців).
Далі мандри привели до рибальського села Волендам. Будинки, ресторани та крамнички виглядають ніби декорації до фільму. Однак не архітектура й історія заманили наших туристів туди, а смачні оселедці й вугри. У ресторанчику на березі моря їх подавали із запашною булочкою. Вибір риби величезний – увесь прилавок заставлений усілякими смаколиками.
Оскільки Нідерланди це країна тюльпанів, то наостанок ми побували у весняному парку Кекенгоф. Це справжній рай для любителів квітів.
А ще нам вдалося доповнити враження про місцеві звичаї під час гостювання у парку Мадюродам й побачити найбільшу у світі збірку мініатюрних будівель. Такі барвисті місця надовго закарбовуються в пам’яті.
Урок №5. “Заняття з історії та дипломатії. Делфт та Гаага”.
Потрапили до “королівського міста біля моря”… Це не просто одне з найстаріших міст Європи, а ще й важливий політичний центр. Саме тут знаходиться уряд, засідає Міжнародний суд ООН та ще й розташована офіційна королівська резиденція. Нам пощастило побачити це все на власні очі.
Далі був Делфт, що знаходиться між Гаагою і Роттердамом. Це старовинне містечко з вузькими каналами, двома соборами й ратушею. Маленькі, ніби іграшкові, будиночки додають обличчю міста своєрідну атмосферу.
Урок № 6. “Про красу футуризму й інновацій. Роттердам”.
“Місто майбутнього” славиться смілими архітектурними рішеннями: міст Еразмус, Кубічні будинки, Білий Дім, перший європейський хмарочос… Загалом, навіть повітря в Роттердамі сповнене духом прогресу, творчості й вільних думок, тому наша команда охоче завітала до найбільшого місцевого ВНЗ — університету ім. Еразма Роттердамського.
Екскурсія по такій сучасній та визнаній освітній установі зарядила бажанням до постійного саморозвитку і багато наших учнів захотіли там навчатись. А ще в Роттердамі ми зустріли Неонілу Раб, випускницю ліцею 2023 року, а нині місцеву студентку, яка охоче розповіла про місто та особливості навчання в Нідерландах.
Наостанок насиченого перебування в Нідерландах, еколендівці гайнули до величезного парку розваг Ефтелінг. Це справжня країна казок, де оживають герої Андерсена, братів Грімм та Шарля Перро. Попри різний вік нашої “делегації”, кожен знайшов своє “вау” та наповнився адреналіном зсередини.
Урок № 7. “Бельгійський шарм. Мехелен та Брюссель”
У Мехелені всі особливо відчули душевний спокій та безтурботність. Місто відоме старовинною фламандською архітектурою, чудовими сакральними пам’ятками та унікальною школою карильйонів.
Згодом, мандрівники блукали вже брюссельськими вулицями. Кожен крок від площі Гран-Плас до Європейського парламенту схожий на стрімку подорож крізь сторінки історії. Це було не лише милування побаченим чи смакування бельгійськими делікатесами; мова йшла про розуміння важливості культурного обміну й збереження традицій в сучасному взаємопов’язаному світі.
Урок № 8. “Про симфонію архітектурних чудес. Кельн та Дрезден”
З перших миттєвостей у Кельні помічаєш як Кафедральний собор Св. Петра домінує над горизонтом. Досліджуючи Старе місто, Будинок Фаріни та єврейський квартал, наші подорожні особливо дивувалися складній та багатій спадщині «метрополії на Рейні».
Фінальною зупинкою подорожі став чарівний Дрезден. Протягом семи століть місто вважалося резиденцією герцогів і королів, а нині успадкувало вишукані панорамні ансамблі та унікальну колекцію живопису. Еколендівці побачили частинку шедеврів мистецтва у Дрезденській картинній галереї та колекцію коштовностей у музеї “Зелене склепіння”. Яскравішого завершення 9 денного фестивалю краси годі й вигадувати.
Протягом мандрів всі відчували наскільки освіта виходить далеко за межі класної кімнати. Кожен пам’ятник, кожна розмова, кожен досвід ставали уроком історії, художньої культури, громадянської освіти, музики та інших предметів. Повертаючись додому зі спогадами, учні, батьки та вчителі привезли неоціненні знання та розуміння, які отримують лише під час мандрів.